Cebulki kwiatowe – te gatunki kwiatów cebulowych sadzimy w naszych ogrodach

Pierwsze zakwitające cebulki kwiatowe uznawane są za zwiastuny wiosny. Po mroźnej i ponurej zimie wiele osób niecierpliwie wyczekuje nadejścia wiosny. Jeżeli jesteś w tym gronie i chcesz jak najszybciej przystąpić do prac ogrodowych – wykorzystaj obecny czas na planowanie rabat z pomocą cebulek kwiatowych. Poniżej przybliżamy charakterystykę kilku popularnych gatunków kwiatów cebulowych, którymi warto się zainteresować.

Czym są cebulki kwiatowe?

czym-sa-cebulki-kwiatoweCebulki kwiatowe to rodzaj podziemnego pędu. Wykształcają go najczęściej rośliny wywodzące się z terenów, gdzie warunki klimatyczne nie są wystarczająco przyjazne. Cały okres wegetacyjny rozpoczyna się i kończy w krótkim czasie. Postać cebulki umożliwia roślinie przetrwanie reszty roku, gdy temperatura, wilgotność i nasłonecznienie są mniej sprzyjające.

Jak wygląda cebulka kwiatowa?

Cebulki składają się głównie z zalążków liści oraz przyszłych kwiatów. To właśnie liściom, z zewnątrz martwym i skórzastym, zawdzięczają swój charakterystyczny wygląd.

Cebulki kwiatowe zbudowane są z:

  • krótkiej łodygi nazywanej piętką
  • liści spichrzowych, w których gromadzą się substancje zapasowe
  • liści łuskowatych tworzących warstwę ochronną
  • pąku wierzchołkowego

W cebulkach kwiatowych drzemie potencjał rośliny. Są organem rozwojowym oraz magazynem, w którym gromadzone są substancje zapasowe umożliwiające szybki wzrost w odpowiednim momencie. 

Dynamiczny rozwój jest zresztą jedną z cech, które dają roślinom cebulkowym przewagę nad nasionami. Wiosną najczęściej to one wschodzą jako pierwsze. Ponadto ich uprawa jest łatwiejsza niż wysiew nasion, które bywają zwiewane lub zmywane przez wodę.

Jak sadzić cebulki kwiatowe wiosną?

jak-sadzic-cebulki-kwiatowe-wiosnaCebulki kwiatowe najczęściej sadzi się jesienią. Niektóre gatunki są jednak zbyt delikatne i nie przetrwałyby zimy w gruncie. Nawet zabezpieczone mogą zmarnieć na skutek przemarznięcia. Te cebulki należy umieszczać w ziemi, gdy warunki pogodowe staną się dla nich bardziej sprzyjające, zwykle w kwietniu i na początku maja. 

Gleba i stanowisko

Cebulki kwiatowe sadzone wiosną wymagają odpowiedniego podłoża. Zbyt ciężkie, gliniaste należy rozluźnić, dodając do niej torfu oraz piasku. Jeżeli gleba jest jałowa, warto wzbogacić ją kompostem. Stanowisko sadzenie należy dostosować do gatunku rośliny, zwracając szczególną uwagę na poziom naświetlenia.

Głębokość sadzenia

Głębokość sadzenia uzależniona jest od wielkości cebulki oraz rodzaju gleby. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest przysypanie cebulek warstwą ziemi o grubości równej podwojonej wysokości cebulki. W podłożu lekkim można zasadzić je trochę głębiej. Jeżeli gleba jest zwięzła, głębokość cebulek należy zmniejszyć.

Rozstaw cebulek

Rozstaw cebulek również należy dostosować do ich wielkości. Przyjmuje się, że mniejsze cebulki można rozsadzać co 5 cm, duże natomiast co 10-15 cm. Warto jednak sprawdzić, jaki jest zalecany rozstaw dla danego gatunku.

Okazałe lilie uświetnią Twój ogród

okazale-lilie-uswietnia-twoj-ogrodZwracające uwagę lilię zyskują coraz większą popularność. Jeżeli chcesz dodać ożywczego pierwiastka do swojego ogrodu – wybór tych kwiatów cebulowych będzie strzałem w dziesiątkę! Do wyboru masz wiele gatunków, spośród których każdy powinien znaleźć coś dla Ciebie. 

Podczas poszukiwań z pewnością natkniesz się na lilie tygrysie, orientalne, drzewiaste czy trąbkowe. Ich łatwa uprawa idzie w parze z okazałymi kwiatami – jeżeli zatem chcesz włączyć te kwiaty do swojego ogrodu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby czerpać satysfakcję z niewymagającej uprawy za pomocą cebulek kwiatowych lilii. Te eleganckie i klasyczne kwiaty wkomponują się w niemal każdą aranżację.

Jak uprawiać lilie? Cebulki kwiatowe lilii

Pierwszy etap powinno stanowić odpowiednie przygotowanie podłoża. Pozbycie się chwastów, sięgnięcie po jakościowy nawóz i kompost – to wszystko pomoże zapracować na bujny rozkwit. W połączeniu z systematycznym podlewaniem rezultaty będą zapierać dech w piersiach! 

Do wyboru masz gatunki o intensywnej woni jak i te, które w zasadzie nie będą emitować zapachu. Podczas sadzenia warto rozmieszczać cebulki kwiatów w skupiskach – dzięki temu w czasie kwitnienia będziesz cieszyć się efektownymi walorami wizualnymi. 

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty konieczne jest sięgnięcie po cebule ze sprawdzonego źródła jak na przykład sklep cebule-kwiatowe.pl. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że były one prawidłowo przechowywane, co przełoży się na ich właściwy rozwój.

Bujne mieczyki na długich łodygach – czy to opcja dla Ciebie?

bujne-mieczyki-na-dlugich-lodygachMieczyki cieszą się ogromną popularnością w wielu regionach świata. Najsilniej upowszechnił się mieczyk ogrodowy, który osiąga od 70 do ok. 100 cm wysokości. U szczytu ich łodyg w okresie lipca i sierpnia pojawiają się wielobarwne kwiaty, obok których nie sposób przejść obojętnie. 

Świetnie sprawdzą się także jako kwiaty cięte. Z uwagi na wysokość i smukłość mieczyki będą świetnie prezentować się w ogrodach wiejskich – ale nie tylko. Można je również hodować w donicach na balkonach. Ich charakterystyczny wygląd przyciąga wielu sympatyków tych roślin.

Jak dbać o mieczyki?

Jeżeli przymierzasz się do uprawy tych roślin w swojej przestrzeni – warto poznać kilka podstawowych zasad, które pozwolą cieszyć się feerią barwnych kwiatów. 

Ważną kwestią jest wybór odpowiedniego stanowiska dla cebulek kwiatowych mieczyków – dobrze odnajdą się w nasłonecznionych miejscach z żyzną glebą. 

Co istotne – mieczyki nie należą do kwiatów mrozoodpornych, dlatego już po przekwitnięciu wraz z nadejściem jesieni zaleca się najpierw usunąć tę część rośliny, która znajduje się nad ziemią, a później wykopać cebulki. 

Pastelowe frezje to uniwersalna ozdoba każdego ogrodu

pastelowe-frezjeFrezje doskonale sprawdzą się jako efektowne kwiaty na zewnątrz jak i w postaci bukietów do domu. Można je również hodować w doniczkach.

Wielobarwność frezji pozwala tworzyć ciekawe kolorystycznie kompozycje w ogrodzie. Czas kwitnienia tych kwiatów przypada na lipiec oraz sierpień. Bukiety z frezji będą cieszyć oczy przez długi czas z uwagi na swoje właściwości pozwalające na zachowanie ich świeżości przez wiele dni.

O czym musisz wiedzieć, jeśli chcesz zająć się uprawą frezji!

Cebulki frezji preferują stanowiska dobrze nasłonecznione, z piaszczystą glebą. W połączeniu z systematycznym nawożeniem i podlewaniem możesz oczekiwać spektakularnych efektów w fazie kwitnienia. 

W fazie wzrostu cebulek kwiatowych zaleca się skorzystanie z wieloskładnikowego nawozu i oszczędne podlewanie. Frezje występują w kilku odmianach, a do najpowszechniejszej z nich można zaliczyć np. Blue. Do sadzenia warto przystąpić tuż po ustaniu pierwszych przymrozków.

Wprowadź egzotyczny akcent do swojego ogrodu sięgając po amarylisy

egzotyczny-amarylisAmarylisy pochodzą z RPA – mimo to świetnie odnajdują się także na europejskim gruncie. I to nie tylko w ogrodzie, ale w donicy czy w szkle. Ta roślina cebulowa jest znana z okazałych kwiatów w kolorze czerwonym, białym lub różowym, która z uwagi na swoją egzotykę skutecznie przykuwa uwagę. Co istotne – na jednej łodydze amarylisu może zakwitnąć nawet kilkanaście kwiatów!

Zapewnij amarylisom jak najlepsze warunki do wzrostu

Słoneczne i zaciszne miejsce będzie zdecydowanie sprzyjało rozwojowi cebulek amarylisów. Do sadzenia cebul powinno się przystąpić wraz z nadejściem późnej wiosny – wszystko po to, aby wyeliminować działanie przymrozków, które mogłoby być niszczycielskie dla tej egzotycznej rośliny. Po przekwitnięciu należy natychmiast pozbyć się nasion, aby amarylis nie tracił na ich produkcję energii.

Właściwa pielęgnacja tych kwiatów pomoże zachować je w dobrej kondycji przez wiele lat!

Kalia Cantedeskia to opcja dla wprawionych ogrodników

canna-kalia-cantedeskiaInna nazwa tej rośliny to Cantedeskia, która podobnie jak amarylis pochodzi z Afryki i może osiągnąć około 80 cm wysokości. Kwitnienie kalii przypada na okres od czerwca w przypadku odmian sadzonych w gruncie. Kwiatostan budzi skojarzenia z okazałą kolbą, a podczas kwitnienia w zależności od odmiany można spodziewać się barwy białej, żółtej lub fioletowej. Najpopularniejszą odmianę stanowi cantedeskia etiopska, która zaczyna rozkwitać od czerwca.

Jakie wymagania ma kalia?

Warto na początek podkreślić, że cebulki kalii nie są odporne na mróz. Z tego właśnie powodu sadzenie cebulek kalii przypada na czas późnej wiosny. Odpowiednie stanowisko dla tej rośliny to takie, które będzie zapewniało odpowiednią ilość światła oraz ciepła. Podczas wegetacji konieczne jest nawożenie wieloskładnikowymi mieszankami.

Powyższe zestawienie powinno stanowić kompas dla tych wszystkich osób, które chcą produktywnie wykorzystać okres zimowy na rozplanowanie swojego wiosennego ogrodu. To także dobry moment na wyposażenie się w cebule w okazyjnych cenach z gwarancją dostępności.