Szachownica królewska – piękna ozdoba każdego ogrodu

Szachownica Królewska, występowanie

Szachownica Królewska inaczej jest zwana koroną. Rośliny te, to byliny, pochodzące z rodziny liliowatych. Sadzić je można pojedynczo albo całymi grupami. Posiadają przepiękne kolorowe, kwiaty w kształcie dzwonka. Na świecie, możemy spotkać, aż 141 gatunków szachownic. Rosną zazwyczaj na stepach i terenach kamiennych. Występują w Azji, Afryce, Europie, i Ameryce północnej. W naszym kraju możemy napotkać w warunkach naturalnych na szachownice zwaną kostkowatą. Jeśli hodujemy je w ogrodzie, musimy wiedzieć, że potrzebują one miejsca dobrze nasłonecznionego i przepuszczalnej gleby. Sadzimy je, dopiero pomiędzy sierpniem i wrześniem. W okresie zimowym warto przykryć cebulki gałęziami. Szachownice, znane były już za czasów Jezusa Chrystusa. Co jakiś czas, wynajdowane są nowe ich odmiany. Szachownice były kiedyś używane jako rośliny lecznicze, uprawiane już w XVI.

Rodzaje Szachownic Królewskich na świecie

szachownica-cesarskaNajczęściej w ogrodach, uprawiana jest Szachownica Cesarska. Jej pędy mogą mieć nawet około 100 cm z większej cebuli. Posiada ona od 2 do 12 kwiatów w kształcie dzwonka. Zaczyna kwitnąć od kwietnia do maja. Kolory jej kwiatów to żółty, czerwony, pomarańczowy. Inaczej nazywana jest Koroną Cesarską. Jedna z najbardziej okazałych szachownic, przyciągająca wzrok. Posiada ona bardzo intensywny i charakterystyczny dla tej rośliny zapach. Jest on szczególnie silny, w pogodne dni. Wszelkiego rodzaju gryzonie, nie przepadają za tym zapachem, dlatego nie grozi nam zniszczenie kwiatów przez szkodniki. Z łaciny jej nazwa to Fritillaria imperialis. Kwiat rozkwitający na wiosnę, jej ojczyste rejony to kontynent Azji. Odmiany, jakie możemy spotkać w polskich ogródkach to:

  • Fritillaria imperialis Lutea – posiada ona żółte dzwonki,
  • Fritillaria imperialis Rubra Maxima – ma ona duże pomarańczowe kwiaty,
  • Fritillaria imperialis Aurora, Premier – średniej wielkości kwiaty o kolorze pomarańczowym.

Nowe odmiany tych ciekawych kwiatów

Na rynku florystycznym ciężko je znaleźć, ale istnieją jeszcze nowo stworzone odmiany takie jak: Fritillaria Vivaldi (ciemnozłoty kolor), Fritillaria Beethoven (pomarańcz), Fritillaria Chopin (czerwień i pomarańcz), Fritillalia Bach (koral i pomarańcz). Inna często spotykana w przyrodzie szachownica to ta o nazwie Kostkowata. Ma ona do 30 centymetrów wysokości. Interesującą rośliną jest Szachownica Michajłowskiego. Posiada ona oryginalne kolory i ciekawy, unikalny kształt dzwonków. Szachownice Perskie natomiast dorastają do 1 metra, występują w kolorach fioletowo-czarnych. Ich kwiatostan ma kształt kłosowaty i posiada sporą ilość niewielkich dzwonków.

Zasady uprawy Szachownic Królewskich

Zarówno Szachownice Cesarskie, jak i Perskie, mogą być uprawiane przez początkujące osoby. Pamiętajmy jednak o pewnych rzeczach:

1. Wszystkie te rośliny, nie zależnie od rodzaju, potrzebują słońca i odrobinę cienia. Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna. Nie korzystnie wpływa na cebulki, zbyt duża ilość wody.
2. Kwiaty te sadzimy tylko w dwóch miesiącach (sierpień, wrzesień).
3. Cebula tej roślina musi być posadzona na głębokości 20 centymetrów.
4. Musimy pamiętać także o odżywieniu naszych roślin, jeśli chcemy mieć co sezon piękne kwiaty. Warto używać w okresie wiosenno-jesiennym, kompost dla wzmocnienia roślin.
5. Podpieramy rośliny, aby uchronić je przed złamaniem, gdy będzie wiał silny wiatr.
6. Pozbywamy się zwiędłego kwiatostanu. Obcinamy także, część rośliny, gdy zaschną liście.

Szachownice Królewskie, będą cudowną, oryginalną ozdobą każdego ogródka. Jednak zanim zdecydujemy się na te kwiaty, powinniśmy znać zasady ich uprawy. Odpowiednia opieka zagwarantuje nam długi żywot każdej rośliny. Naukowcy dalej pracują nad stworzeniem nowych gatunków szachownic, więc nie wiadomo co jeszcze może znaleźć się w naszych ogrodach.