Podgrzewany wjazd do domu

Odśnieżanie podjazdu to bardzo męczące zajęcie, które pochłania mnóstwo czasu. Na szczęście dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań można skutecznie pozbyć się tego problemu.

Koniec z pracochłonnym odśnieżaniem podjazdu

podgrzewany-podjazdŚnieg gromadzący się na podjeździe trzeba systematycznie usuwać. Jest to bez wątpienia kłopotliwy obowiązek, który często przysparza dużo pracy. Dodatkowo oblodzenie wjazdu do domu może być po prostu niebezpieczne. Trudno się dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na podgrzewane podjazdy. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia korzystanie z podjazdu w czasie mroźnej i śnieżnej pogody. O zamontowaniu instalacji warto pomyśleć już na etapie projektowania domu.

Przygotowanie instalacji na podjeździe domu jednorodzinnego

Instalacja elektryczna niezbędna do wykonania instalacji przeciwoblodzeniowej nie jest skomplikowana. Kable grzejne układa się na odpowiedniej siatce i zasypuje warstwą piasku lub betonu. Na takim podłożu można układać na przykład popularną kostkę brukową. Alternatywnym rozwiązaniem są maty grzejne. Ich zaletą jest szybsze układanie. Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że maty nie zawsze będą się nadawały w przypadku podjazdów nieregularnych. Jeśli chcemy wykonać instalację na wjeździe o niesymetrycznych kształcie, lepsze mogą okazać się zwykłe kable, które łatwiej dopasować do rożnych powierzchni.

Automatyczna obsługa instalacji przeciwoblodzeniowej

Ogromną zaletą ogrzewania przeciwoblodzeniowego, które możemy zainstalować na podjeździe, jest jego bezobsługowe działanie. Oznacza to, że wystarczy zaprogramować automatyczny system, który następnie będzie uruchamiał lub wyłączał instalację w zależności od poziomu wilgotności oraz temperatury powierzchni. Dzięki specjalnemu czujnikowi, pojawienie się wilgoci zostaje rozpoznane od razu po rozpoczęciu opadów śniegu. Kiedy powierzchnia wjazdu przestaje być dostatecznie sucha, włącza się ogrzewanie.

Ogrzewanie wybranych miejsc lub całej powierzchni

W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na podgrzewanie całej powierzchni podjazdu lub jego części. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby instalację zamontować jedynie na dwóch równoległych pasach, czyli pod kołami pojazdu. W ten sposób nie ogrzejemy całej drogi, jednak w większości sytuacji takie rozwiązanie wystarczy, żeby swobodnie wyjechać autem z terenu posesji. W przypadku ogrzewania jedynie wybranych miejsc dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie mat.

Ogrzewanie podjazdu nie musi być drogie

Nowoczesne ogrzewanie przeciwoblodzeniowe wyróżnia ekonomiczna eksploatacja. Jak już zostało wspomniane, tego typu systemy wyposażone są w odpowiednie czujniki, które będą automatycznie wyłączać system. Oznacza to, że instalacja nie pracuje, jeśli nie jest potrzebna. Dodatkowo koszty można zmniejszyć również dzięki zainstalowaniu ogrzewania jedynie w miejscach, gdzie jest naprawdę niezbędne.

Czy warto decydować się na instalację przeciwoblodzeniową? Na pewno wykonanie takiego systemu związane jest z dodatkowymi kosztami, jednak warto wziąć pod uwagę czas, który możemy zaoszczędzić na mozolnym usuwaniu śniegu i lodu z podjazdu.