Ile trwa budowa domu?

Budowa domu często rodzi wiele obaw związanych między innymi z dużymi kosztami, projektem, wyborem odpowiedniej firmy do realizacji czy też zdobyciem pozwolenia na rozpoczęcie prac. Tym samym, warto poznać harmonogram inwestycji krok po kroku, tak aby obyło się bez niemiłych niespodzianek w trakcie budowy. Poniżej pokrótce przedstawione zostaną wszystkie etapy budowy domu.

Etap pierwszy – uzyskanie pozwolenia na budowę

budowa-domuBudowę domu zasadniczo można podzielić na sześć etapów. Pierwszy z nich opiera się na uzyskaniu pozwolenia na budowę. Zakres prac zawiera między innymi zamówienie projektu, bądź wybór gotowego, zebranie dokumentacji i – finalnie – pozwolenie na budowę. Jeśli pozwolenie zostanie rozpatrzone pozytywnie, wówczas należy wykonać wszelkie przyłącza i zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych do odpowiednich urzędów. Jeśli to konieczne, należy też zbadać grunt i zacząć budowę studni.

Potrzebni wykonawcy to geodeta, architekt, geotechnik, projektanci i wykonawcy przyłączy.

Etap drugi – organizacja i rozpoczęcie prac

Na drugim etapie budowy domu należy ogrodzić plac, wytyczyć przyszły budynek oraz wylać fundamenty i zrobić izolacje części podziemnej, a dodatkowo rozprowadzić kanalizacje. Na tym etapie do akcji wkracza geodeta, wykonawcy części podziemnej oraz transport ciężki. Ważne jest też, by kierownik budowy na bieżąco dokonywał wpisów do dziennika potwierdzającego wykonanie robót.

Etap trzeci – stan surowy otwarty

Trzeci etap budowy domu, nazywany stanem surowym otwartym jest jedną z finalnych części do zamieszkania w danym budynku. W zakresie prac do wykonania znajduje się murowanie ścian oraz kominów, wykonanie stropów, a także schodów żelbetowych, zrobienie więźby i ułożenie pokrycia dachów. Finalnie należy też zamontować rynny. Do ich wykonania potrzebna jest m.in. ekipa murarsko-ciesielska, sprzęt taki jak pompa do betonu i stemple oraz ekipa dekarska.

Etap czwarty – stan surowy zamknięty

Na tym etapie dochodzi do przeniesienia prac do środka budynku. Wówczas wykonywane są instalacje wewnętrzne (jednakże bez montażu urządzeń), tynki oraz szlichty, a także zabezpiecza się budowę przed zimą. Na dworze z kolei należy uporządkować ogród, a następnie wybudować docelowe ogrodzenie. Wykonawcy to m.in. kominiarz, elektryk, instalator gazowy, alarmu i sanitarny, ekipa specjalizująca się w tynkach oraz ekipa ogrodzeniowa.

Etap piąty – stan deweloperski

Etap piąty, czyli przedostatni zawiera w sobie prace wykończeniowe i montażowe. Należy bowiem zająć się montażem drzwi, bram i okien, dokończyć elewacje oraz montaż urządzeń grzewczych, a co najważniejsze – należy rozpocząć prace wykończeniowe, takie jak położenie posadzek oraz wykończenie łazienek, kuchni oraz poddasza, bądź montażu drzwi wewnętrznych. Warto wówczas zlecić obowiązki specjalistom, takim jak glazurnik, geodeta, brukarz, stolarz oraz instalatorzy.

Etap szósty – dom gotowy pod klucz

Ostateczny etap oznacza zawiadomienie o zakończeniu budowy, złożenie wniosku o nadanie numeru porządkowego, a także zamieszkanie oraz zameldowanie się.

W trakcie budowy bardzo ważny jest harmonogram robót, a także terminy, których należy pilnować. Trzymać się ich powinny obie strony – zarówno zleceniodawca, jak i wykonawcy. W przeciwnym razie budowa bomu może się znacząco przeciągnąć.