Domowa renowacja drewnianych drzwi

Stare meble często mają dla nas bardzo dużą wartość sentymentalną, która nie pozwala nam się ich pozbyć. W takim przypadku zaleca się renowację tego rodzaju obiektów, aby mogły one nam dłużej służyć w nienaruszonym stanie. Najczęściej są to oczywiście drewniane drzwi, ozdabiające wejście do poszczególnych pokoi.

Oczyszczanie powierzchni i zdzieranie farby

drzwi-renowacjaPrzed przystąpieniem do prac związanych z zabezpieczaniem drzwi, powinniśmy najpierw odczyścić ich powierzchnię. Pierwszym etapem tego procesu będzie dokładne wytarcie jej z wszelkich zabrudzeń. Następnie należy przystąpić do zdzierania farby. Najłatwiej będzie nam oczywiście za pomocą papieru ściernego, przy czym wskazane jest zaczęcie od grubszego, a dopiero po wstępnym oczyszczeniu, przejście do bardziej gęstego. Chodzi tutaj głównie o to, aby za pomocą grubych ziaren pozbyć się większości farby, a następnie przejść do szlifowania powierzchni. Efektem tego etapu będą gładkie drzwi, nie posiadające żadnych śladów malowania.

Alternatywa dla papieru ściernego

Jako zamiennik zwykłego papieru ściernego, przy stosowaniu którego musimy się dużo napracować, używa się narzędzi takich jak opalarka, albo też rozpuszczalnik do farb malarskich. Ten pierwszy przedmiot dostępny jest w większości sklepów budowlanych, ze względu na swoją przydatność również w innych procesach. Za jego pomocą będziemy mogli w prosty sposób pozbyć się, nawet najgrubszej warstwy, farby, jednocześnie nie naruszając znajdującego się pod nią drewna. Rozpuszczalnik jest równie popularny, co papier ścierny. Jego stosowanie nie należy do najtrudniejszych, bowiem wystarczy jedynie umiejętnie nałożyć go na zamalowaną powierzchnię. Po kilku godzinach powinny być widoczne efekty. Proces rozpuszczania może być konieczny do powtórzenia.

Wymiana klamki i zawiasów

Jak wszyscy wiemy, najbardziej narażone na wpływ czasu są wszystkie elementy metalowe, ponieważ to one najczęściej nie są w żaden sposób zabezpieczone. W starych drzwiach powinno się więc zadbać o to, aby wszystkie oryginalnie założone zawiasy i klamka zostały wymienione na nowe. Ważne jest jednak, aby przy ich doborze pamiętać o stylu, do którego musimy je dopasować. Powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakiego są one wykonane i na ich kolor, tak, by dopasować go do potencjalnej barwy całości drzwi. Proces montowania tego rodzaju urządzeń należy przeprowadzać z należytą delikatnością i uwagą.

Zabezpieczanie i malowanie powierzchni

Aby uniknąć szybkiego zniszczenia drzwi, powinniśmy zabezpieczyć drewno przed jego pomalowaniem. Najlepiej w tym celu udać się do sklepu budowlano-remontowego i zakupić impregnat do drewna. Przy jego nakładaniu powinniśmy zachować ostrożność i nałożyć maseczkę na twarz. Może on być bowiem szkodliwy przy nadmiernym wdychaniu jego oparów. Kiedy impregnat wyschnie będziemy mogli zabrać się za malowanie farbą. Jest to już ostatni etap prac związanych z renowacją. Po tym procesie wystarczy jedynie zamontować drzwi i cieszyć się ich pięknem.

Każde prace związane z ingerencją w wiekowe drewno mogą okazać się niebezpieczne. W celu uniknięcia zepsucia starych drzwi w wątpliwym już stanie, najlepiej oddać je do specjalisty, który, z pewnością, zajmie się nimi z pełnym profesjonalizmem. Tym samym uda nam się zachować unikalny charakter mieszkania, nie wydając na jego ozdabianie zbyt wielu pieniędzy.